Rychlý kontakt

SOŠ a SOU Horky nad Jizerou 35
294 73 Brodce

Tel:+420 326 312 234
Mob:+420 604 633 999
Fax: +420 326 312 119

Datová schránka ID: 8erybt4

Web: http://www.souhorky.cz
Mail: souhorky@souhorky.cz
Mail pro úřední podání: sohmb@kr-s.cz

Trvalky

Byliny můžeme podle životnosti rozdělit na jednoleté, dvouleté a víceleté. Víceleté rostliny nazýváme trvalky, nebo také pereny. Zimu přežívají zpravidla podzemními orgány – kořeny, oddenky, hlízami nebo cibulemi. Výhodou trvalek je jejich stálost, záhony se nemusí každé jaro obnovovat, jako je tomu u letniček.

Původ trvalek můžeme hledat u botanických druhů, běžných v přírodě. Kdo by neznal naše luční květiny, jako jsou kopretiny (Chrysanthemum), zvonky (Campanula), chrpy (Centaurea), nebo třeba mák (Papaver), s nimiž se běžně setkáváme v naší přírodě. Právě z těchto rostlin byly vyšlechtěny ozdobné formy, lišící se barvou květu nebo vzrůstností. V zahradnické praxi používáme tisíce druhů a kultivarů, možnosti při osazování záhonů jsou nepřeberné.

Podle nároků na stanoviště rozeznáváme trvalky na slunce, do polostínu či stínu, a trvalky suchomilné a vlhkomilné. Na tomto místě se setkáme s trvalkami ozdobnými květem a vhodnými k řezu s vyššími nároky na sluneční svit.

 

Šuškarda (Liatris spicata ´Kobold´) je nenápadná rostlina s přízemní růžicí listů, která nás však v červenci a srpnu překvapí vysokým květenstvím, dorůstajícím až 70 cm, rozkvétajícím shora dolů. Květy jsou fialové nebo růžové. Šuškardy si žádají slunné polohy a lehkou, propustnou půdu.


http://www.bulbsdirect.com/ShopImages/product/FD10159WH.JPG

 

Hvězdnice (Aster) jsou neodmyslitelnou součástí českých trvalkových záhonů. Jejich výhodou je velké bohatství květů a pozdní doba kvetení – často kvetou až do příchodu mrazů. Také jejich barevná proměnlivost je značná a můžeme se setkat s astrami modrými, červenými, fialovými nebo bílými. Astra na snímku (Aster novi - belgii ´Blue Autumn´) patří do skupiny novobelgických aster a kvete velkými modrými květy do pozdního podzimu.


http://www.townsquarebuzz.com/collin-county-master-gardeners-bulb-perennial-mart/

 

Kakost krvavý (Geranium sanquineum) patří k běžným rostlinám slunných a teplomilných lesů Evropy. Nenáročná rostlina vytváří bohatě kvetoucí trsy a je vhodná zvláště na suchá místa, na zídky nebo mezi kameny. Z původního botanického druhu byla vyšlechtěna řada kultivarů různých barev. Z kakostů můžeme vysazovat souvislé plochy, které se nám v době květu odmění záplavou květů.


http://www.plantdatabase.co.uk/plant_imgs/size3/geranium_sanguineum_var_striatum_splendens_I23740P97251.jpg

 

Třapatky (Rudbeckia fulgida var. sullivantii) jsou neuvěřitelně bohatě kvetoucí trvalky žluté barvy. Tato nenáročná rostlina bude prospívat v jakékoliv půdě, avšak musíme jí dopřát dostatek slunce. Rudbekie jsou vhodné do skupinových výsadeb a po několika letech vytvoří mohutné trsy, které rozkvetou v druhé polovině léta a kvést vydrží často až do října.

http://www.northernarknursery.co.uk/PlantPictures/Rudbeckia%20%27Goldsturm%27%201.jpg

 

Zavinutka (Monarda didyma ´Blaustrumf´) pochází ze Severní Ameriky, kde ji indiáni používali jako léčivou rostlinu a vařili z ní čaj. Monardy vytváří trsy, které dorůstají do výšky jednoho metru a kvetou trubkovitými květy fialové nebo červené barvy. Žádají hodně slunce a výživnou půdu s dostatkem vláhy. Květy zavinutek jsou jedlé a můžeme je použít k ozdobě pokrmů.


http://www.baumschule-horstmann.de/bilder/popup/indianernessel-blaustrumpf-m059595_h_0.jpg

 

Chrpy (Centaurea) patří k běžným plevelům našich polí, což jim ovšem nic neubírá ne jejich kráse a eleganci. Chrpa bělavá (Centaurea dealbata) pochází ovšem z Kavkazu a stala se obvyklou ozdobou našich zahrad. Plně mrazuvzdorná rostlina kvete počátkem léta bohatými růžovými květenstvími, která jsou zvláště vhodná k řezu. Chrpy vyžadují plné slunce, neboť ve stínu mají sklon k poléhání.


http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Centaurea_dealbata_var._steenbergii_003.JPG

 

Kokarda osinatá (Gaillardia aristata) je vděčná a nenáročná rostlina, kvetoucí od května do července v odstínech červené, žluté a růžové barvy. Kokardy pochází a Ameriky a tvoří skupiny poléhavých a bohatě kvetoucích lodyh. Vyžadují slunné stanoviště s propustnou půdou. Některé kultivary jsou vhodné k řezu. Na stanovišti vydrží jen dva až tři roky, poté je nutné rostliny obnovit.


http://www.finegardening.com/CMS/uploadedimages/Images/Gardening/Plants/Gaillardia_aristata_Arizona_Sun_JWB_1_lg.jpg

 

Ostrožka velkokvětá (Delphinium x cultorum) je křížencem domácího druhu ostrožky stračky s jinými botanickými druhy. Rostlina vytváří bohaté přízemní růžice listů, z nichž vyrůstá od června do konce léta mohutné květenství vysokých, jasně modrých květů. Odkvetlá květenství je nutné odstraňovat, což rostlinu podpoří v tvorbě dalších květů. Ostrožky vyžadují slunné stanoviště chráněné před větrem, který může vylamovat květy. Je vhodná jako solitéra nebo i do skupin.


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d6/Delphinium_x_cultorum1.jpg