Rychlý kontakt

SOŠ a SOU Horky nad Jizerou 35
294 73 Brodce

Tel:+420 326 312 234
Mob:+420 604 633 999
Fax: +420 326 312 119

Datová schránka ID: 8erybt4

Web: http://www.souhorky.cz
Mail: souhorky@souhorky.cz
Mail pro úřední podání: sohmb@kr-s.cz

Keře okrasné květem

Keře okrasné květem tvoří v současnosti vedle konifer nejžádanější část sadovnické produkce. Keře mohou nabídnout nekonečnou paletu tvarů a barev květů, které se v zahradě při vhodně zvolené kombinaci rostlin mohou objevovat od února až do pozdního podzimu. Celkový sortiment keřů tvoří tisíce rodů, druhů a kultivarů s velmi odlišnými nároky a možnostmi použití.

Již naši předkové vysazovali v blízkosti sídel domácí keře okrasné květem. Okolo chalup se tak můžeme setkat např. se šípkovou růží (Rosa canina), s kalinou (Viburnum opulus), ptačím zobem (Ligustrum vulgare), dřínem (Cornus mas) nebo s klokočem (Staphylea pinnata). Typickým ekosystémem, kde se v Čechách setkáme s druhovou rozmanitostí keřů, jsou jižní výslunná stanoviště nebo podrost lesů v nížinách.

K obrovskému rozšíření sortimentu pěstovaných keřů dochází se vznikem krajinářského parku, zejména však v současné době. V zahradnictvích můžeme koupit keře původem z jižní Evropy, severní Ameriky nebo Číny a Japonska. Na zahradách u rodinných domů je požadována barevná i tvarová pestrost, které dosáhneme vhodnou kombinací rostlin. Na sbírkových plochách naší školy se můžeme seznámit se základním sortimentem keřů používaných běžně ve výsadbách.

 

Mochna křovitá (Potentilla fruticosa) je nízký keř, vyskytující se v širokém pásmu po celé severní polokouli. Keř kvete velmi bohatě jednoduchými pětičetnými květy od června do září. V současnosti se pěstuje 130 kultivarů s širokou nabídkou barev – květy mohou být bílé, žluté, oranžové, měděné či červené. Keř lze použít také jako úspěšnou půdopokryvnou dřevinu, která zvládne i suché a úpalné polohy.


http://www.kicha.ru/slovar/127.htm

Kolkvície půvabná (Kolkwitzia amabilis) pochází z Číny a v našich zahradách se objevila teprve nedávno. Kvete v květnu a v červnu na dlouhých větvích růžově bělavými květy. Květová nadílka kolvície je mimořádná a keř se v červnu stane po zásluze pánem zahrady. Kolkvície je zcela otužilá a nenáročná a v zimě ji poznáme podle odlupující se kůry.


http://static.panoramio.com/photos/large/37451742.jpg

 

Štědřenec watererův (Laburnum x watereri ´Vossii´) je často pěstovaným křížencem štědřence odvislého (Laburnum anagyroides) a štědřence alpského (Laburnum alpinum). Dosahuje výšky okolo 5 metrů a může být zapěstován jako stromek. Oblíbený je pro až půl metru dlouhé hrozny žlutých květů, rozkvétající od května, které se po odkvětu mění v křídlaté lusky.


http://www.thesecretgardener.com/home/wp-content/uploads/IMG_0361-768x1024.jpg

Vilíny (Hamamelis)patří k nejpodivuhodnějším keřům našich zahrad. Krásně vonící květy by byly samy o sobě docela nenápadné, kdyby ovšem nerozkvétaly na holých větvích v zimě, kdy ostatní keře odpočívají. Jednotlivé druhy vilínů rozkvétají od prosince do března a kvetou žlutě, červeně či oranžově. Vilín prostřední (Hamamelis x intermedia ´Ruby Glow´) kvete červeně a na podzim stejně zbarvuje i listí.


http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hamamelis_Jelena_flowering.jpg

Komule davidova (Buddleja davidii) je nazývána „motýlí keř“, neboť její květy přitahují motýly z dalekého okolí. Pochází z Himalájí a kvete koncem léta v době, kdy je již většina keřů odkvetlých. Po odkvětu je třeba květenství odstřihnout, aby se rostlina zbytečně nevysilovala tvorbou semen. V zimě komule pravidelně zmrzá, vyžaduje proto hluboký řez. Pěstují se také bílé kultivary.


http://en.hortipedia.com/wiki/Buddleja_davidii

Dřín japonský (Cornus cousa ´China Girl´) dorůstá tří metrů a v létě vás ohromí záplavou bílých květů, které vydrží na keři velmi dlouho. Květ je obklopen dlouhými listeny a po odkvětu se promění v jedlý červený plod podobný litchi. Listy se na podzim zbarví šarlatově až karmínově. Tento úžasný keř, který má po celý rok co nabídnout, je nenáročný a mrazuvzdorný, avšak roste dosti pomalu.


http://www.ornamental-trees.co.uk/ornamental-trees-c18/flowering-dogwood-trees-cornus-trees-c35/cornus-kousa-china-girl-tree-p296