Rychlý kontakt

SOŠ a SOU Horky nad Jizerou 35
294 73 Brodce

Tel:+420 326 312 234
Mob:+420 604 633 999
Fax: +420 326 312 119

Datová schránka ID: 8erybt4

Web: http://www.souhorky.cz
Mail: souhorky@souhorky.cz
Mail pro úřední podání: sohmb@kr-s.cz

Bylinková zahrádka

Čerstvé bylinky slouží jako aromatické koření nebo je užijeme do koupele, na čaje či na přípravu léčivých obkladů. Léčivé byliny a koření jsou příjemné na pohled, dokážou provonět domácnost, užijí se jako přísada v kuchyni a slouží jako potrava motýlům a včelám. Na rozdíl od běžných trvalek nám rostliny z bylinkových zahrádek přinesou nejen potěchu pro oči, ale mají také užitnou hodnotu.

Jak založit bylinkovou zahrádku?

Řada rostlin, které užijeme v kuchyni, nebo aby nám provoněly dům, pochází ze středomoří. Mají proto rády teplo a slunce – ideální pro založení takové zahrady bude jižní, prosluněný svah s propustnou půdou. Některým bylinkám však svědčí vlhčí polostinná stanoviště (máta, petržel, bazalka), zasadíme je proto na jiné místo.

Bylinková zahrádka by měla být vždy v blízkosti domu a zejména kuchyně. Ideální je, můžeme-li při vaření prostě jen vyběhnout na zahradu a utrhnout si čerstvé lístky koření, které právě potřebujeme při přípravě pokrmu. V zahrádce by měla být cestička, nebo alespoň kameny, po nichž lze šlapat - budeme tam přeci jen chodit častěji, než do běžného záhonu.

Do bylinkové zahrádky umístíme některé vyšší rostliny, které nám ochrání ty menší před větrem. K tomu je vhodná např. levandule. Umístíme tam také některé vyšlechtěné ozdobné odrůdy, které však zachovávají svou užitnou hodnotu - k tomuto účelu se výborně hodí šalvěje s barevně panašovanými listy.

V zahrádce by také nemělo chybět místo k sezení, odkud si můžeme všechnu tu užitečnou krásu vychutnat a nadýchat se provoněného vzduchu, který nás v myšlenkách přenese kamsi do dalekého středomoří.

Jaké rostliny zasadíme do bylinkové zahrádky?

Bylinky víceleté vhodné pro naši zahrádku jsou tyto: yzop lékařský (Hyssopus officinalis), libeček lékařský (Levisticum officinale), meduňka lékařská (Mellisa officinalis), máta peprná (Mentha piperita), dobromysl obecná (Origanum vulgare), saturejka horská (Satureia montana), růta vonná (Routa glaveolens), řepík lékařský (Agrimonium eupatorium), levandule lékařská (Lavandula officinalis), pelyněk pravý (Artemisia absinthium), mateřídouška obecná (Thymus serpyllum), šalvěj lékařská (Salvia officinalis).

Jednoleté bylinky si můžeme vypěstovat třeba i v truhlíku za oknem. Patří k nim: koriandr setý (Coriandrum sativum), kerblík třebule (Anthriscus cerefoilum), anýz vonný (Pimpinella anysum), bazalka pravá (Ocimum basilikum), řeřicha zahradní (Lepidium sativum).

 

Levandule se v jižní Francii pěstuje na obrovských plantážích a své uplatnění nachází zejména v kosmetickém průmyslu. Výrazná vůně je hlavním důvodem, proč se levandule stala i u nás tak populární.


http://1.bp.blogspot.com/-oLB6T0eWkXo/T322Tded9zI/AAAAAAAALAw/EzeA9wizqcU/s1600/canstockphoto1209324.jpg

 

Šalvěj lékařská se používala již ve staročeské kuchyni jako koření k masu. Je velmi aromatická a v léčitelství pomáhá při žaludečních problémech. Můžeme ji také přidat do osvěžující koupele.


http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Salvia_officinalis_Habitus_DehesaBoyalPuertollano.jpg

 

Pelyněk pravý je velmi hořký a používá se zejména jako přísada do nápojů, jako je tonic, vermut nebo absinth. V kuchyni pelyňkem dochutíme tučná masa nebo pečeni. V lékařství působí při nechutenství nebo žaludečních problémech, při vyšších dávkách však působí poruchy vnímání a bolest hlavy.


https://www.botanical.com/botanical/mgmh/w/wormwo37-l.jpg

 

Dobromysl obecná pochází ze středomoří, ale v Čechách zdomácněla již ve středověku a stala se oblíbeným kořením. Oregano užijeme při přípravě pizzy a při nakládání sýrů. Je rovněž součástí provensálského koření. V lékařství působí protizánětlivě a usnadňuje vylučování žluči. Je také významnou medonosnou rostlinou.


http://de.wikipedia.org/wiki/Oregano

 

Libeček lékařský je mohutná celerovitá rostlina, dosahující výšky až dva metry. Své uplatnění najde zejména v kuchyni – listy patří do salátů, omáček nebo na pečeni a bez libečku si také nelze představit pořádnou bramboračku. V léčitelství se používá jako močopudná rostlina.


http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Liebst%C3%B6ckel.JPG